DEFINICJA WNIOSKU EGZEKUCYJNEGO
WNIOSEK EGZEKUCYJNY to wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego składany przez wierzyciela do komornika. Wymogi formalne wniosku egzekucyjnego określa art. 797 kpc, wniosek egzekucyjny powinien również spełniać ogólne wymogi pisma procesowego zawarte w art. 130 kpc w zw. z art. 13 par. 2 kpc, są to niezbędne wymogi formalne. Wniosek może również zawierać dodatkowe elementy jak zlecenia poszukiwania majątku, czy oświadczenie o wyborze Komornika.
Wniosek egzekucyjny zawiera następujące elementy:
1) wskazanie Komornika
2) dane wierzyciela
3) dane dłużnika
4) wskazanie świadczenia
5) wskazanie sposobów egzekucji
6) oświadczenie o wyborze Komornika
7) zlecenie poszukiwania majątku dłużnika
8) sposób przekazywania wyegzekwowanych środków
9) podpis wierzyciela
Wskazanie Komornika odbywa się poprzez określenie na wniosku egzekucyjnym nazwy Komornika do, którego kierowany jest wniosek. W przypadku skierowania wniosku do Komornika Rafała Buśko należy wskazać następującą nazwę: Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa – Podgórza Rafał Buśko
Dane wierzyciela wraz z jego adresem, celowe jest podanie numeru telefonu, ponieważ może zaistnieć konieczność szybkiego kontaktu. Dane wierzyciela wskazane we wniosku egzekucyjnym powinny być zbieżne z danymi wskazanymi w tytule wykonawczym
W przypadku osób fizycznych należy wskazać imię i nazwisko, natomiast w przypadku osób prawnych nazwę osoby prawnej. Istotnym jest by dane wskazane we wniosku egzekucyjnym odpowiadały danym w tytule wykonawczym. Ponadto w przypadku osób fizycznych należy wskazać adres zamieszkania, natomiast w przypadku osób prawnych siedzibę. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez dłużnika celowym jest również wskazanie tego adresu i nazwy prowadzonej działalności lub innych dostępnych adresów z określeniem ich charakteru. Celowe jest również wskazanie dodatkowych danych identyfikujących dłużnika – PESEL, NIP, REGON, imiona rodziców, datę urodzenia (im więcej tym lepiej) oraz numeru telefonu do dłużnika. Powyższe ma celu uniknięcie pomyłki co od osoby dłużnika oraz ułatwienie identyfikacji jego majątku.
We wniosku egzekucyjnym powinno być wskazane świadczenie o które wnosi wierzyciel. Świadczenie to obowiązek określonego zachowania się przez dłużnika na rzecz wierzyciela. Świadczenie może polegać na działaniu bądź zaniechaniu. Typowym świadczeniem dochodzonym przez wierzycieli jest świadczenie pieniężne, a więc świadczenie polegające na zapłacie określonej sumy pieniężnej. Pozostałe świadczenia to świadczenia niepieniężne, np. opróżnienie lokalu z osób i rzeczy (eksmisja), wydanie ruchomości.
W przypadku określania świadczenia przez wierzyciela obowiązuje zasada, że świadczenie nie może być wskazane w większym zakresie niż wynika to z treści tytułu wykonawczego, tak więc świadczenie może być określone w takiej samej wysokości jak w tytule wykonawczym, lub w mniejszej, tym samym nie jest możliwe wskazanie świadczenie w kwocie większej niż wynika to z tytułu wykonawczego.
W przypadku egzekucji świadczenia pieniężnego wskazanie świadczenia polega na określeniu kwot o które wierzyciel wnosi z rozbiciem na poszczególne składniki świadczenia tj. na należność główna, odsetki, koszty procesu. W przypadku odsetek należy podać kwoty od których się liczy odsetki z podaniem wysokości odsetek i dat ich wymagalności. Jeśli wierzyciel zamierza dochodzić świadczenia w pełnej wysokości określonej w tytule wykonawczym wskazanie świadczenia może polegać na przepisaniu kwot świadczenia z tytułu wykonawczego do wniosku egzekucyjnego.
Egzekucja świadczeń pieniężnych odbywa się poprzez spieniężenie składników majątkowych dłużnika, celem wyegzekwowania od dłużnika świadczenia pieniężnego. Możliwe do objęcia egzekucją składniki majątkowe ustawodawca uszeregował w sposoby egzekucji, które determinują tryb postępowania z określonymi składnikami majątkowymi w oparciu o przyjętą przez ustawodawcę procedurę. Zgodnie z klasyfikacją kodeksową zawartą w kodeksie postępowania cywilnego ustawodawca wymienia następujące sposoby egzekucji: egzekucja z ruchomości, egzekucja z wynagrodzenia za pracę, egzekucja z wierzytelności rachunku bankowego, egzekucja z wierzytelności, egzekucja z innych praw majątkowych, egzekucja z nieruchomości. Wskazanie sposobów egzekucji określa zakres egzekucji, co do składników majątkowych objętych egzekucją i tym samym wpływa na skuteczność egzekucji.
Sposoby egzekucji dotyczą rodzaju majątku dłużnika w stosunku do którego ma być skierowana egzekucja. Celowym jest żeby wierzyciel wskazał jak najwięcej informacji dotyczących majątku dłużnika, jego źródeł przychodów (dochodów). Jeśli chodzi o poszczególne sposoby egzekucji oraz ich uszczegółowienie z podaniem składników majątkowych dłużnika to może przedstawiać się to następująco przy poszczególnych sposobach egzekucji:
- ruchomości należy wpisać nazwę znanych ruchomości dłużnika np. samochodów – marka, nr rejestracyjny, maszyny, sprzęt biurowy itp.,
- wynagrodzenia za pracę należy wpisać nazwę i adres pracodawcy,
- rachunków bankowych należy wpisać nazwę banku w którym dłużnik posiada rachunek bankowy, ewentualnie numer rachunku bankowego,
- wierzytelności należy wpisać nazwę i adres dłużników dłużnika (tzw. trzeciodłużników) i ewentualnie stosunek prawny z którego powstała wierzytelność (np. czynsz najmu, dzierżawy, umowa o dzieło, niezapłacona faktura, wydany tytuł wykonawczy),
- innych praw majątkowych należy wpisać np. spółki prawa handlowego (np. udziały w sp. z o. o. akcje spółki akcyjnej) , papiery wartościowe,
- nieruchomości należy wpisać nr księgi wieczystej –KW, w przypadku udziału w nieruchomości dodatkowo wysokość przysługującego udziału.
Jeśli wierzyciel nie posiada precyzyjnych informacji dotyczących majątku dłużnika, które pozwalałyby na zajęcie majątku i skuteczną egzekucje, to może zlecić Komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika, natomiast sposoby egzekucji może wymienić we wniosku egzekucyjnym ogólnie np. poprzez następujące sformułowanie we wniosku egzekucyjnym „wnoszę o przeprowadzenie egzekucji z: ruchomości, wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, wierzytelności, innych praw majątkowych, nieruchomości”. Wówczas celem ustalenia majątku dłużnika wierzyciel powinien złożyć Komornikowi zlecenie poszukiwania majątku dłużnika.
W przypadku wyboru Komornika przez wierzyciela należy złożyć oświadczenie o wyborze Komornika przez wierzyciela. Oświadczenie o wyborze może zostać złożone na wniosku egzekucyjnym bądź w formie odrębnego pisma.
Zlecenie przez wierzyciela Komornikowi poszukiwania majątku dłużnika ma sprzyjać zwiększeniu skuteczności i efektywności egzekucji. Zlecenie Komornikowi poszukiwania majątku jest szczególnie istotne wówczas, gdy wierzyciel nie posiada szczegółowych informacji o majątku dłużnika, bądź nie jest w stanie wskazać majątku dłużnika z którego byłaby prowadzona skuteczna egzekucja.
Wskazanie sposobu przekazania wierzycielowi wyegzekwowanego świadczenia umożliwi Komornikowi przekazanie wierzycielowi wyegzekwowanych do dłużnika pieniędzy. Wierzyciel może wskazać na przekaz pocztowy bądź rachunek bankowy – w tym przypadku należy określić bank i numer rachunku. Szybsze przekazanie środków następuje przy wskazaniu rachunku bankowego.
Pod wnioskiem egzekucyjnym powinien figurować podpis wierzyciela. W przypadku reprezentowania wierzyciela przez pełnomocnika pod wnioskiem powinien znajdować się podpis pełnomocnika, w takim przypadku do wniosku egzekucyjnego należy załączyć pełnomocnictwo.
Prawa autorskie zastrzeżone. Autor tekstów - Rafał Buśko