TYTUŁ WYKONAWCZY to dokument urzędowy stwierdzający uprawnienie wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji. Tytuł wykonawczy składa się z dwóch elementów - tytułu egzekucyjnego oraz klauzuli wykonalności. Inaczej mówiąc tytuł wykonawczy to tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.
TYTUŁ EGZKEUCYJNY to dokument zawierający określenie dłużnika i wierzyciela oraz wskazujący na świadczenie które może dochodzić wierzyciel. Tytuły egzekucyjne mogą być sądowe (wydane przez Sąd np. wyroki, nakazy zapłaty, ugody sądowe, postanowienia) lub pozasądowe (wydane przez inne niż sąd podmioty którym prawo nadaje taką możliwość np. banki – tzw. bankowy tytuł egzekucyjny lub notariusze – akt notarialny w którym dłużnik poddał się egzekucji).
KLAUZULA WYKONALNOŚCI nadawana jest tytułowi egzekucyjnemu przez Sąd i zawiera stwierdzenie, że uprawnia do wszczęcia egzekucji. Klauzula wykonalności nadawana jest co do zasady na wniosek wierzyciela. Tytuł egzekucyjny po nadaniu mu klauzuli wykonalności staje się tytułem wykonawczym i wówczas stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji. Tytuł wykonawczy załącza się do wniosku egzekucyjnego który wierzyciel składa u Komornika.
Tytuły wykonawcze w zależności od źródła pochodzenia tytułu egzekucyjnego dzielą się na sądowe (wydane przez sąd) i pozasądowe (wydane przez inny podmiot niż sąd).
Zgodnie z art. 777 k.p.c tytułami egzekucyjnymi są:
- orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem;
- orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,
- inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;
- akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie;
- akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;
- akt notarialny określony w którym niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.
Tytuł egzekucyjny po nadaniu klauzuli wykonalności staje się tytułem wykonawczym.
Tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu nadaje klauzulę wykonalności sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy. Sąd drugiej instancji nadaje klauzulę, dopóki akta sprawy w sądzie tym się znajdują; nie dotyczy to jednak Sądu Najwyższego. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Klauzulę wykonalności nadaje sąd jednoosobowo na wniosek wierzyciela. Tytułowi wydanemu w postępowaniu, które zostało lub mogło być wszczęte z urzędu, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Nakazowi zapłaty wydanemu w elektronicznym postępowaniu upominawczym nadaje się klauzulę wykonalności z urzędu niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się. (art. 781 – 782 kpc)
Złożenie tytułu wykonawczego do Komornika
Tytuł wykonawczy jest nierozłącznym załącznikiem wniosku egzekucyjnego. Do wniosku egzekucyjnego wierzyciel powinien załączyć oryginalny tytuł wykonawczy. Kopia tytułu wykonawczego nie stanowi podstawy wszczęcia egzekucji.
Prawa autorskie zastrzeżone. Autor tekstów - Rafał Buśko